Aleksandra Legin's profile

Nowa Winnica w Winowie

NOWA WINNICA W WINOWIE/NEW VINEYARD IN WINÓW
PROJEKT MAGISTERSKI/MASTERS DEGREE PROJECT
Idea
Do powstania projektu koncepcji winnicy w Winowie przyczyniła się idea kultywowania miejscowej tradycji związanej z uprawą winorośli. Stworzenie oprawy architektonicznej dla istniejącej tam winnicy, umożliwi lepszą organizację i promocję kultury związanej z najstarszym, ale nadal współczesnym trunkiem jakim jest wino. Zainspirowana przykładami nowoczesnych założeń winnic w krajach będących w czołówce produkcji win tj. Francji, Włoszech czy Hiszpanii, gdzie winnice stanowią ważną atrakcję turystyczną, wyłoniła się koncepcja utworzenia miejsca nie tylko produkcji wina, ale swego rodzaju katalizatora kulturowego, będącego atrakcją w regionie.
LOKALIZACJA
Winów to wieś leżąca 3,5 km na południe od Opola i 7,4 km od miasteczka Prószków w gminie Prószków, w województwie opolskim. Przez wieś przechodzi droga wojewódzka nr 414 oraz droga krajowa nr 45, która komunikuje miejscowość z autostradą A4 biegnącą w stronę Wrocławia i Katowic. W odległości 35 km od Winowa znajduje się najbliższa winnica w miejscowości Łosiów.
Projektowana działka znajduje się na południowym zboczu wzgórza, wzdłuż ulicy Stara Droga i obejmuje istniejącą już winnicę o powierzchni 12 arów. Winnica należy do miejscowego stowarzyszenia „Winowskie Winnice”, które działa od 2002 roku. Stowarzyszenie nie posiada budynku produkcyjnego, ani piwniczki, dlatego członkowie wytwarzają wino we własnym zakresie. 
PROJEKT ZAGOSPODAROWANIA TERENU
Powierzchnia całkowita terenu wynosi 4,1 ha, natomiast obszar szczegółowego opracowania wynosi 55a i zlokalizowany jest w południowo-zachodnim narożniku działki. Zakłada się zaprojektowanie budynku A-winnicy i budynku B–gospodarczo-garażowego w kontekście urbanistycznym. Budynek winnicy oprócz części produkcyjnej zawierać będzie: część gastronomiczną wraz z salą degustacyjną, sklep z winami, część administracyjno-socjalną oraz salę konferencyjną. Całość założenia została zaplanowana tak by w sposób kompleksowy obsługiwać proces produkcyjny wina: od zasadzenia winogron, poprzez produkcję, przechowywanie po dystrybucję. 
PROJEKT WINNICY
Koncepcja założenia kompleksu winnicy w Winowie, oprócz funkcji produkcyjnej przewiduje dodatkowe funkcje towarzyszące, sprzyjające rozwojowi enoturystyki. Funkcją podstawową budynku winnicy jest produkcja wina. Natomiast funkcje uzupełniające to: degustacja win, mała gastronomia, sklep z winami oraz sala konferencyjna. Dodatkowo funkcję uzupełniającą pełni budynek gospodarczo-garażowy, który zawiera: pomieszczenie gospodarcze z garażem, wiatę  oraz kompostownik.
ELEWACJE
Zaproponowana forma architektoniczna przedstawia dwie asymetryczne połączone ze sobą bryły. Pierwsza z nich obrazuje strefę „czystą” budynku, natomiast druga – „brudną”. Do strefy „czystej” zaliczana jest część degustacyjno-gastronomiczna i administracyjno-biurowa, natomiast do strefy „brudnej” - część produkcyjna. Strefy te dodatkowo podkreśla kolorystyka elewacji: z przewagą ciemniejszych płyt dla strefy produkcyjnej „brudnej”, natomiast z przewagą jaśniejszych dla strefy „czystej”. Asymetryczne zielone dachy skośne stanowiące o bryle budynku w naturalny sposób wkomponowują się w pagórkowaty charakter krajobrazu, „wyrastając” spod ziemi. Główna fasada budynku zaakcentowana pergolą obrośniętą winoroślą, dodatkowo komponuje się z całością założenia. Budynek choć w formie i zastosowanych materiałach nowoczesny, poprzez wtopienie w teren harmonizuje się z wiejskim otoczeniem.
PRZEKROJE
Koncepcja budynku winnicy głęboko połączona jest z krajobrazem agrarnym oraz środowiskiem naturalnym. Obiekt częściowo został wkomponowany w stok o nachyleniu 5°. Celem tego zabiegu jest ukrycie dużego kompleksu przemysłowego oraz zintegrowanie go z krajobrazem wiejskim. Budynek został rozciągnięty na naturalnym zboczu, a część jego pomieszczeń została ukryta pod ziemią. Ponadto bryła budynku „wyrastająca” spod ziemi pokryta została  zielonym dachem skośnym, co spowodowało wkomponowanie się  budynku w ukształtowanie terenu. Obiekt dzięki swojej specyficznej bryle nie dominuje wielkością nad resztą zabudowy wsi, a wręcz wkomponowuje się w krajobraz, pomimo estetyki nowoczesnej architektury.
WNĘTRZE SALI DEGUSTACYJNEJ
Nowa Winnica w Winowie
Published:

Nowa Winnica w Winowie

Tematem pracy magisterskiej jest projekt winnicy w Winowie – wsi położonej w gminie Prószków, w województwie opolskim. Do powstania projektu kon Read More

Published:

Creative Fields